30 dnů a povoleno! – ICT Karta + KVP –
Když někdo hledá, najde…?

Nechoď na úřad mimo úřední hodiny

Už skoro 19 let zařizuji povolení k pobytu pro cizince. Nejdříve jsem si to zkusila za sebe, tedy požádala jsem o studentské vízum. V Japonsku jsem zažila TRAGÉDII, ale záhy se událost proměnila v komedii!

V podstatě jsem přijela z Ósaky do Tokia na Velvyslanectví v ČR. MIMO ÚŘEDNÍ HODINY.

Ano, velvyslanectví bylo zavřeno! Do té doby jsem netušila, že nějaký úřad vůbec nemusí fungovat každý den.

Rozplakala jsem se před branou. Shinkansen do Tokia stojí cca 3,000 Kč a musím znovu.

Zrovna vyšla ven Češka, zjevně pracovnice velvyslanectví a všimla si mě. Vysvětlila jsem situaci, že jsem chtěla podat žádost o udělení dlouhodobého víza za účelem studia, ale dnes máte zavřeno…

Paní se na mě chvíli dívala a pak se trochu zasmála, že mě vezme! Převzala ode mě žádost s tím, že kontrola proběhne jiný den a kdyby něco, ozve se.

Opět jsem plakala… tentokrát s radostí a vděčností! Nechci říct, že jsem měla kliku. Není to otázka štěstí, ale ochota té paní mi pomohla.

Tato pozitivní zkušenost ve mně zůstala i dodnes. Když jsem narazila na někoho nepříjemného na úřadech, pomůže mi neutralizovat pocit. “Dnes jsem měla smůlu, ale tehdy jsem potkala na anděla.

Co je to ICT Karta (Karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance)?

Hodně zjednodušuji. Povolení pro expaty (vyslané pracovníky) z mateřské/sesterské společnosti. Pokud je manažer nebo specialista, může dostat povolení na 3 roky. Jen nejde dál prodloužit a pokud chce zůstat déle, může poté přejít na klasickou známou zaměstnaneckou kartu s pracovním povolením.

Ucelené informace jsou zde k dispozici.

https://www.mvcr.cz/clanek/karta-vnitropodnikove-prevedeneho-zamestnance.aspx

Pro někoho, kdo ještě nečetl dlouhý úvod v LinkedIn👇

Proč málokdo zná ICT kartu – kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance?

Pročpak neznáte výhodné vládní programy?😭

Pracovní povolení. 

Zaměstnanecká karta.

“Jasňačka. Máme paní na Úřadu práce a také na OAMP.”

No jo, ale japonští vyslaní pracovníci i mnoho dalších zahraničních pracovníků nemusí dostat pracovní povolení.
J A K     T O ???
Pokud se jedná o vnitropodnikový převod, tj. bude vyslán zaměstnanec mateřské společnosti v Japonsku do české pobočky, vyhovuje víc ICT karta.
Pozor, pakliže jste výrobní společnost mimo Prahu a dlouhodobě skvěle spolupracujete s místním Úřadem práce, tedy pracovní povolení dostanete do dvou týdnů po podání žádosti. NENÍ POTŘEBA přejít na ICT kartu.

Jen když spěcháte, což se strašně často stává, ICT karta je rychlejší než ta klasická kombinace pracovní povolení + zaměstnanecká karta, díky vládnímu programu KVP. 

Program Klíčový a vědecký personál – Musíte v Česku zaměstnat min. 50 zaměstnanců

https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/program-klicovy-a-vedecky-personal–248245/

ICT karta je výhodná v tom, že se nemusí požádat o pracovní povolení, tj. podá žádost s přílohami rovnou na Velvyslanectví ČR v zahraničí. Opadá nám starost “načasovat akci” 👇

Pozn. Vždycky klientům předložíme harmonogram, aby celým tým jasně věděl, které doklady a do kdy je musíme připravit a zhruba kdy podat žádost a kdy bude povolení vydáno vč. kdy veškeré dokumenty pošleme do Japonka.

U zaměstnanecké karty ovlivní harmonogram, kdy bude skutečně vydáno to povolení. Objednat termín na Velvyslanectví je proto docela těžké – trochu jako ruská roleta. U ICT karty lze sestavit harmonogram mnohem jednoduché a zároveň klienti mají jistotu s daným termínem. Harmonogram vypadá krásně, když nás oslovují půl roku dopředu. Jen klienti nás oslovují tímto způsobem “Podejte prosím žádost co nejdříve! Už to hoří!” No jo…


Nyní, kvůli epidemickým opatřením, cizinci právě např. Japonci, kteří jezdívali do Česka v rámci bezvízového styku, mají problém.  Nedostanou se sem bez dlouhodobého víza, proto všichni rychle chtějí požádat o nějaký dlouhodobý pobyt. Většinou se jedná o inženýry k rozjezdu nebo k úpravě nových výrobních linek, tedy firmě jde o život.


Dostávám dennodenně nové poptávky od různých společností, nejen Českojaponských, tedy využiji příležitost.

OBRAŤTE SE NA místní úřady. OAMP MV ČR Vám pomůže. CzechInvest Vám poskytne praktické rady. Na webu naleznete všechny náležitosti.

Co chci? Do té agendy povolení pro cizince zapojit víc a víc Čechů!


U velkých japonských společností pracuje většinou jedna Japonka, která zajišťuje povolení s pomocí externí agentury.

Povolení k pobytu pro cizince (japonské manažery)? – N E Z A JÍ M Á V Á   P R Á C E  a Ž Á D N Ý   K A R I É R N Í  R Ů S T – Právě, přesně tak. Zbytečnost, trapná práce, ale někdo to musí! Zaplatit agenturám a mít pohodlí je samozřejmě jedna možnost, ale tím se situace nezlepší.

Mým dlouhodobým přáním je osekat zbytečnosti, zeštíhlit proces vydávání povolení. Nyní spolupráce s úřady fungují bezvadně. V mé době před 15leti to byla muka. K tomu je potřeba spolupráce a ochota Čechů zahraničích společností, aby tato záležitost neskončila jako kostlivec pouze pro cizince.
Přijede velký zahraniční investor a postaví se (prodlouží se)  kousek dálnice. Je to viditelné, ale pořád existuje stinná strana (samozřejmě ne jedna), o které se tolik nemluví.
Ale, když bude jednoduchý, že si cizinci budou umět sami zajistit povolení, agentury zkrachují? K tomu jen tak nedojde. Mnoho firem se chce pojistit, tedy budou platit za odbornou pomoc.


Jen v podnikání jsem jednoduchý kapitalista. Ano, zbytečné služby zaniknou, což je v pořádku. V tomto duchu jsem klientům nabízela služby a zároveň čas od času tlačila klienty, zda nechce jejich odd. HR převzít tuto agendu. Občas se to povedlo, občas ne. Záleží na kapacitě, důvěře a také na dalších faktorech.

Prague


První pomoc – Kombinujte program VKP a ICT kartu

Když v Česku zaměstnáváte víc než 50 zaměstnanců, využijte program Vědecký a klíčový personál.

https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/program-klicovy-a-vedecky-personal–248245/

Několik dokladů, např. potvrzení o ubytování nebo prokazování vztahů spřízněných osob a další, bude nahrazeno prohlášením. Dále žádost bude schválená do 30 dnů po podání žádosti.

Existuje méně výhodný program, resp. program VKZ (Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec), který Vám umožní podat vůbec žádost během pandemie, kdy konzulární úřady omezují své činnosti. Výhoda méně doložení dokladů také platí.

Obraťte se na místní OAMP MV nebo na CzechInvest! Určitě Vám pomohou.

Tato cesta je nejrychlejší pro zajištění povolení k pobytu za účelem zaměstnání pro vyslané pracovníky, resp. pro pracovníky, kteří budou pobývat v Česku krátce, ale nyní se nemůže do Česka dostat kvůli pandemickým opatřeným, tj. pozastavení bezvízového styku.

Jenže často se stává nepříjemná situace. Chtějí přijet inženýři a projektanti z dodavatelské společnosti…

V tomto případě nezbývá než podat žádost o klasickou kombinaci – Pracovní povolení (ÚP) + Zaměstnanecká karta.

Občas jsem potkala řádně naočkovaného Japonce, který přijel do Evropy bez povolení. Hovoří plynule anglicky, ví co dělá, splňuje podmínky…. jen bez dlouhodobého pobytu… Někdo to umí! Tato cesta není samozřejmě doporučena.

WebWavelife with Namiko Sakamoto

Život na webu s vlnkou Namiko Sakamoto