Pečlivost vs Buzerace

Jaké zkušenosti máte Vy?

Mgr. Namiko Sakamoto


Dilema.

Pracovně i osobně mám pocit, že tyto dva pojmy (😳) jsou těsně vedle sebe.

Dělat něco pečlivě a pořádně, což je pro mě samozřejmost, ale když nutím někoho, aby dělal stejným způsobem, už je to otrava, že.

Na druhé straně “pečlivost” nebo snažit se vyhovět a splnit nějaké postupy a standardy má cenu.

Chtěla jsem Vám představit a z hlediska “povolení k pobytu pro cizince”. Situace v Česku není vůbec hrozná, ale co se dá ještě zlepšit? Proč jsou zde hrozně nízké poplatky oproti těm v západní Evropě?


Všichni víme, že cizinci v zahraničí musí mít povolení k pobytu, ať chtějí studovat, pracovat nebo pobývat v dané zemí z rodinných důvodů.

V Česku musí Japonci, v kategorii “cizinci z třetích zemí”, podat štos papírů, aby splnili požadavky. 
Neplatí to kupodivu v každé zemi.

Např. V Holandsku (správě v Nizomemsku) se nabízí lepší program pro firmy, které ručí za cizince – zaměstnance. Velice jednoduše řečeno, zaplaťte vyšší poplatky a také mzdy danému zaměstnanci a dostanete to co chcete (povolení).

Skoro žádný doklad nemusíte doložit. Potvrzení o vzdělání, potvrzení od zaměstnavatele, výpis z trestních rejstříků atd.

V Česku i často jinde musí být tyto doklady + apostila nebo superlegalizace a úředně ověřeným překladem.

Vysoce kvalifikovaní migranti v Nizoemsku: Poplatky a požadované mzdy jsou velice vysoké.

https://ind.nl/en/work/working_in_the_Netherlands/Pages/Highly-skilled-migrant.aspx

Jednoduše si to představte.Chcete něco studovat v zahraničí, že se Vám líbí nějaká univerzita. V této chvíli Vás zajímá, jaký složitý proces s udělování víz máte absolvovat?

Už je to dávno, ale v mém případě ne.

Absolutně jsem netušila, že je v Česku všechno hrozně složité a často jsem litovala toho, proč jsem si nevybrala Anglii, USA nebo třeba Německo.


Jenom jsem si časem uvědomila, že složitý proces – buzerace – je proto, aby zaměstnavatelé zneužívali zahraniční pracovníky, aby žadatelé nezfalšovali doklady atd. (Třeba mě v životě nenapadlo zfalšovat doklady, ale…)


Nyní je tu celkem dobře nastavený systém – informace pro cizince jsou dostupné a dostatečné v angličtině i v dalších jazycích. Proces je stále náročný, ale transparentní a spolupráce s úřady bývají bez problémů. (Jen občas záleží, na koho narazíte, ale to je všude.)


Jen se domnívám, že se zde nabízí možnost, zeštíhlit štos papírů od cizinců, ale za to vyšší poplatek.

Vyšší poplatek není nic nehorázného.

500 Kč za pracovní povolení, 2,500 Kč za dlouhodobý pobyt? Úřední úkon nemůže stát tak málo… 


Poplatky jsou levné, ale paradoxně platíme jinde mnohem víc za přípravu dokumentů/dokladů.

Úřední ověření, soudní překlady a další.

Právě proto víc poplatků na české úřady za to méně dokumentů a poplatků jinde. Když musí cizinci zaplatit celkově stejně, uvítali by jednodušší proces. Aspoň se takto domnívám já. 


Jako obvykle, balance -rovnováha, výhoda a nevýhoda, pečlivost a buzerace. Je dobré se podívat na věci z různých aspektů.

WebWavelife with Namiko Sakamoto

Život na webu s vlnkou Namiko Sakamoto